اندیشیدن !! ؟؟ ...   

 

ظلمت هر اعتقادی، حقیقت هر اعتقاد است. حقیقت بدین معنا آن ناپرسیده و نادانسته‌ای است که با احاطه‌ی درونی‌اش بر ما فرهنگی می‌شود، یعنی احساس جمعی را تسخیر می‌کند و شالوده‌ی اعتقاد را می‌ریزد.

 

زایش و پرورش نو یعنی خود را آگاهانه و مدام از مادر پیرامونی که همیشه بر آن است ما را در دامن گرمش اسیر نگهدارد دور ساختن و در این دوری از او به استقلال اندیشه و رفتار رسیدن.

 

یک امر فقط در آگاهی یافتن به آن و رویاروی ماندن با آن می‌تواند شکل مساله به خودگیرد و اندیشیدن ما را برانگیزد.

 

آرامش دوستدار

 

لینک
   و شاید معماری چینی ...   

هجوم خاموش چینی­ها به کارخانه­ های ایرانی

خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که علاوه بر هجوم آشکار و گسترده کالاهای چینی که از رههای رسمی و قاچاق واردکشور می­ شوند، راههای دیگری نیز برای از هم پاشیدن اقتصاد بخش خصوصی کشور از سوی چینی­ ها در پیش گرفته شده است.

در همن زمینه و بنا بر اخبار رسیده، چند تن از مقامات اقتصادی چین به همراه چند نفر از تجار این کشور، وارد ایران شده و به رایزنی با کارخانه­ داران و تولیدکنندگان بزرگ ایرانی پرداخته ­اند؛ محور این رایزنی­ ها تعطیلی کارخانه­ های بزرگ ایرانی و تولید همان اجناس در چین بوده است. بنا بر این گزارش ، در این دیدارها، تاجرهای چینی از تولیدکنندگان بزرگ ایرانی خواسته­اند تا کارخانه­ های خود را تعطیل کرده و سپس همان جنس با آرم کارخانه ایرانی در چین تولید و به نصف قیمت به این کارخانه­ دارها فروخته شود. در این زمینه شنیده شده است حتی برخی از کارخانه­ داران بزرگ با چنین پیشنهادی موافقت کرده­ اند. این در حالی است که در این میان، برخی از کارخانه­ دارها نیز از آب گل­ آ لود ماهی مقصود را گرفته و با استفاده از چینی­ ها، در صدد زمین گیر کردن رقبای داخلی خود هستند، به گونه­ ای که با رایزنی چند تن از تولیدکنندگان وسایل و ماشین­ آلات صنعتی ایرانی با چینی­ ها در ذمینه ساخت این نوع ماشین­ها در چین، یکی از بزرگترین شرکت­های نولید ماشین­ آلات صنعتی در شرف ورشکستگی قرار گرفته و دوران سختی را می­ گذراند.

 

لینک
   جایزه بزرگ معمار   

جایزه بزرگ معمار ۸۷

 هشتمین دوره جایزه معمار با همکاری جامعه مهندسان مشاور ایران و حمایت مالی شرکتهای سوپرپایپ، بلوک شیشه ای ایران لارا، کناف  ایران، آلوک ایران و پرشین استاندارد در آبان سال ۸۷ برگزار شد. در این دوره، که هم طرحهای مسکونی و هم طرحهای عمومی امکان شرکت در جایزه را داشتند، ۹۶ طرح وارد رقابت شدند.

داوران این دوره، خانم مهندس مهوش مهرافشار، و آقایان مهندسین فرخ قهرمانپور، فرهاد احمدی، محمدرضا قانعی و ویسنته گایارت از اسپانیا، از میان کلیه طرحهای شرکت کننده ۹ طرح مسکونی و ۸ طرح عمومی را بعنوان طرحهای منتخب برگزیدند. داوران از میان این طرحها، برندگان جایزه را به شرح زیر انتخاب کردند:

تقدیر از طرحهای بازسازی- مرمتی:

 موزه چمران
مهندسان مشاور سومه، فرزاد رستمی پور
کارفرما: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران

موزه رئیسعلی دلواری
حامد بدری احمدی / مهشید کرمی
کارفرما: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر


کارهای مسکونی:

رتبه اول:
 
ویلایی برای یک دوست
دفتر معماری رازان، علیرضا تغابنی / پریسا علیمحمدی
کارفرما: خانم نامور و آقای دکتر رستم یزدی

رتبه دوم:
ساختمان شماره 2 دولت
گروه طراحی ارش، علیرضا شرافتی / رامبد ایلخانی / پانته آ اسلامی
کارفرما: علی نظامیان

رتبه سوم:
خانه میوه های باربد
شرکت زاو، محمدرضا قدوسی
کارفرما: احمد علی آبادی


کارهای عمومی:

رتبه اول:
پردیس سینمایی پارک ملت
مهندسان مشاور حرکت سیال، کاترین اسپریدونف / رضا دانشمیر
کارفرما: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران

رتبه دوم:
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک – تایلند
مهندسین مشاور نقش جهان پارس، سید هادی میرمیران / حمید میرمیران
کارفرما: وزارت امور خارجه

رتبه سوم:
 
سینماتوگراف موزه سینما
دفتر معماری ساختار طرح، هومن سلامت
کارفرما: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران

 

لینک