جايزه بزرگ معمار ۸۶   

جايزه بزرگ معمار ۸۶ برای ساختمان های عمومی

برگزار کننده: مؤسسه معمار نشر 

حاميان مالی: سوپر پايپ، آژيراك برج، آلومينيوم فرم مبنا، آورده هاي چوبي كارينا، وكا كيش

مؤسسه معمار نشر، با حمايت مالي شركتهاي توليد صنايع ساختماني علا‌قه‌مند به حمايت از حركتهاي پيشرو، تعالي‌بخش و سرمشق‌ساز در معماري كشور و مستندسازي تحولا‌ت معماري معاصر، هفتمين دوره جايزه بزرگ معمار را، با عنوان معمار 86، ويژه بهترين آثار اجرا شده در زمينه ساختمانهاي عمومي اعم از دولتي و خصوصي(به استثناي ساختمانهاي درماني و واحدهاي تجاري كوچك) كه پس از سال 1380 به پايان رسيده‌اند (و پيش از اين در جايزهء معمار شركت نداشته‌اند)، برگزار کرد.

در جلسه­ای که عصر روز جمعه هجدهم آبان ماه در سالن شريعت­زاده کتابخانه ملی به منظور معرفی برندگان ترتيب داده شده بود، سهيلا بسکی از طرف مؤسسه معمار نشر با ارایه آماری از تعداد شرکت کنندگان، دسته­بندی آثار و حوزه جغرافیایی طرح­ها و طراحان، گزارشی را از چگونگی روند داوری اين دوره به استحضار حاضران رساند و 17 طرح راه یافته به مرحله دوم داوری از طريق فیلم های کوتاه معرفی شدند.

در میان این آثار می­توان به دو طرح از هومن بالازاده (یک طرح کار مشترک با حیرتی و ریاحی فرد)، دو طرح از محمد مجیدی و طرح­هایی از پانته­آ اسلامی و عليرضا شرافتی، رضا دانشمیر، کورش دباغ و بهرام کلانتری، بابک شکوفی، شهرام گل امینی، مريم علوی و مهدی مرزياری و ... اشاره کرد.

همچنين در این مراسم طبق روال سالهای قبل از یکی از پیش­کسوتان معماری ایران تقدير شد. سال­های قبل از فرمانفرماییان و ... تقدیر شده بود. در این دوره نیز از هوشنگ سيحون ( البته در غیاب ايشان) و با ارایه فیلمی از فعالیت­های هنری و معماری اش تقدیر و تجلیل به ما آمد. 

 

و اما خود مسابقه

شورای سياست­گذاری:

نام اعضاي شورای سياست­گذاری به ترتيب حروف الفبا عبارت است از: گيتی عتماد، محمد بهشتی، عزت خواجه نوری، منوچهر شکوفی،

هيئت داوري:

نام اعضاي هيئت داوري به ترتيب حروف الفبا عبارت است از: محسن پديدار، فريار جواهريان، فرخ درخشاني، علي كرمانيان و ايرج كلا‌نتري.

 

برندگان اين دوره:

رتبه اول: كارخانه پايكار بنيان پانل در شهرك صنعتي پرند در ساوه، كار شركت طراحي آراد، آقايان بهرام كلا‌نتري و كوروش دباغ

رتبة‌ دوم:، كارخانه ريسندگي احسان‌پود در شهرك صنعتي شكوهيه قم، كار عباس رياحي‌فرد، كامران حيرتي، هومن بالا‌زاده

 - رتبه سوم: فروشگاه شالي‌شاپ در آمل، كار گروه طراحي ارش، خانم پانته‌آ اسلا‌مي، آقايان رامبد ايلخاني، عليرضا شرافتي

 - رتبه چهارم : ساختمان اداري پل رومي در تهران، كار مهندسان مشاور حركت سيال، خانم كاترين اسپريدونف، آقاي رضا دانشمير

 - رتبه پنجم : ساختمان اداري مهرگان در تهران، كار دفتر معماري زاويه، خانم مريم علوي و آقاي مهدي مرزياري

 - تقدير ويژه هيئت داوران براي موزهء ميراث روستايي گيلا‌ن با اهداي لوح تقدير.

 

برندگان دوره قبلی جایزه بزرگ معمار که برای ساختمان­های عمومی در سال 84 برگزار شده بود عبارت بودند از:

رتبة‌ اول:‌ نمايشگاه و انبار مبلمان، كار دفتر معماري بن‌سار، طراح: محمد مجيدي

رتبة‌ دوم:‌ ساختمان تله ‌متري و كنترل از راه دور آب تهران، كار شركت هسته طراحي، طراح: سام تهرانچي

رتبة‌ سوم:‌ هنرستان دخترانه پاپلي، كار گروه معماري پادياوپارت، طراح: بهرام شكوهيان

رتبة چهارم:‌ ايستگاه قطار شهري گلشهر، كار مهندسان مشاور همگروه، طراح: فرزد روزپي

رتبة‌ پنجم: به طور مشترك، دفتر مركزي پاژنگ خودرو كار دفتر معماري حريرچي و همكاران، طراح: زند حريرچي

رتبة‌ پنجم:‌ به طور مشترك، مجموعه ورزشي در ساري، طراحان: آرش مظفري و ارشيا شعله

 

لینک